2024. november 22.
Ó, mondd, te kit választanál? – Íme néhány szempont, ami segíthet a döntésben

Ó, mondd, te kit választanál? – Íme néhány szempont, ami segíthet a döntésben

Az elmúlt 28 év talán legérdekesebb választása előtt állunk abból a szempontból, hogy a 2014 óta megtartott időközi országgyűlési-, illetve helyhatósági választások tapasztalatai azt mutatják, a Fidesznek szembe kell néznie egy olyan, egyre markánsabban megjelenő választói magatartással, amit röviden talán így foglalhatunk össze legjobban: taktikai szavazás. Vagy, még egyszerűbben, még rövidebben: átszavazás. Mi ennek az alapja, és mit jelent a gyakorlatban?

Bár kormánypárti véleményformálók azzal igyekeztek csökkenteni a Fidesz súlyos hódmezvásárhelyi vereségét, hogy az elmúlt években egyetlen fontos időközi választáson nem maradtak alul, ez nem igaz.

Elbukták Veszprémet, ahol a független Kész Zoltán győzelme a kormánypártok parlamenti kétharmadának végét jelentette, és elbukták a tapolcai központú választókerület is. Ennek az időközi megmérettetésnek a jelentőségét az adta, hogy Rig Lajos személyében először szerzett egyéni mandátumot a Jobbik, mégpedig úgy, hogy a kormánypárti jelölt győzelmének megakadályozása érdekében jócskán szavaztak (át) baloldali érzelmű szavazók is Vona Gábor pártjának jelöltjére.

600 ezer kérdőjel

25 nap van hátra a választásokig. A Medián legfrissebb mérése szerint mintegy 600 ezerre tehető azoknak a száma, akik elmennek szavazni, de vagy még nem tudják, vagy nem árulják el, hogy kire. Ettől pedig különösen van miért aggódnia a Fidesznek, hiszen a legerősebb ellenzéki jelöltre való átszavazás (mint az a fentiekből is kiderül) már eddig is működött, úgymond „önmagától”, most pedig bejött a képbe az ellenzéki szempontból sikeres hódmezővásárhelyi időközi választás felhajtóereje, illetve azok a honlapok, amelyik folyamatosan frissülő mérésekre hagyatkozva segítenek eligazodni a kormányváltás akaró szavazóknak abban, hogy melyik jelöltnek van a legnagyobb esélye legyőzni a fideszest.

Ebben a munkában oroszlánrészt vállal a Gulyás Márton nevével fémjelzett Közös Ország Mozgalom, bár azt érdemes megjegyezni, hogy az általuk megrendelt és leközölt mérések némileg a baloldal irányába lejtenek.

Mérlegen a választókerületek

Az esélyes ellenzéki szavazóknak nyújthat támpontot döntésükhöz a kireszavazzunk.hu, amelyik megmutatja, hogy adott választókerületben az elérhető legfrissebb mérés alapján melyik ellenzéki párt, illetve (ahol már rendelkezésre állnak ezek az adatok is) melyik ellenzéki jelölt a legerősebb, s így a legesélyesebb arra, hogy legyőzze helyben a kormánypártok jelöltjét.

Ugyancsak érdemes felkeresni a taktikaiszavazas.hu nevű oldalt, amelyik saját ismertetőjében arra hívja fel a figyelmet, hogy a 2018-as választás az egyéni körzetekben fog eldőlni. Ennek megfelelően ez a portál is abban segíti az ellenzéki szavazókat, hogy ki tudják választani a győzelemre esélyes ellenzéki egyéni országgyűlési képviselőjelöltet.

A fent említett két szavazási „segédportáltól” eltérő funkcióval bír a vokskabin.hu, amelyik egy olyan tudományos, semleges és objektív online program, melynek legfőbb célja, hogy tájékoztatást nyújtson a legfontosabb közéleti kérdésekben, és segítsen eligazodni a pártok pozíciói és a saját véleményünk mentén.

Vagyis minden felhasználó megtudhatja, hogy melyik párt/pártok pozíciói állnak a legközelebb (illetve legtávolabb) a saját álláspontjához.

Érdemes idézni a Magyar Narancs egyik cikkéből, amelyben interjúk közölnek a kezdeményezés egyik alapítójával.

Tudatos szavazás

A Németországból eredő módszertanról szólva Barlai Melani elmondja, hogy „szakemberek politikusokkal együttműködve állítanak össze kérdéseket, amelyekre megválaszolva megtudható, hogy a személyes álláspontunk hány százalékban egyezik meg a különböző pártokéval. Nem az a cél, hogy a program tanácsot adjon, hogy kire szavazz, hanem az, hogy az állampolgárok tájékozódjanak a választás előtt, és végül tudatos, átgondolt döntést hozzanak. Röviden úgy lehetne összefoglalni, hogy aktuális politikai tájékoztató a tudatos választás elősegítésére.”

A vokskabin a 2014-ben debütált hazánkban, akkor 26 kérdést dolgoztak ki és küldtek el a pártoknak.

Az elmúlt négy év időközi választásai azt mutatták meg, hogy a választók egyre kifinomultabb módon tudják mérlegelni, hogy az általuk vágyott változás érdekében melyik jelöltet kell támogatniuk. A cikkünkben számba vett portálok persze nem dönthetnek az emberek helyett, de a szakértők által összegyűjtött és értékelt adatok értékes adalékokkal szolgálhatnak abban, hogy melyik pártra és melyik jelöltre húzzák az ikszet április 8-án.

Megosztás

Csökkent a vallás jelentősége a fiatalok életében

Hello Közélet

Csökkent a vallás jelentősége a fiatalok életében

  • 2024.06.3

Hogyan viszonyulnak ma a fiatalok a valláshoz? Milyen okok vezethettek az eltávolodásukhoz? Hogyan tud alkalmazkodni a vallás a mai fiatalsághoz, és hogyan lehet újra vonzóvá tenni számukra? Számos kérdés, kutatási adat, szociológiai értékelés és egy lehetséges válasz: az Aquinói Szent Tamás Akadémia innovatív képzése.

Élő adásban élesztett újra egy nőt Oroszlán Szonja

Hello Közélet

Élő adásban élesztett újra egy nőt Oroszlán Szonja

  • 2024.03.7

A színésznő épp a NAV Dózsa György úti ügyfélszolgálatán várakozott egyik filmbeli karaktere, Timi szerepében, amikor megtörtént a baj, a szintén ott tartózkodó, és az orra előtt összeeső dr. Bárány Olga (Pokorny Lia) ügyvédnőt kellett újraélesztenie. Mindez most szerencsére csak az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (OMSZA) kisfilmjének forgatásán történt, de vajon éles helyzetben is odamenne-e valaki egy eszméletlen nőhöz? A felmérések szerint ugyanis ilyenkor a nők kisebb eséllyel kapnak segítséget. Legújabb, a Nemzetközi Nőnapra időzített edukációs kisfilmjével ezen szeretne változtatni a Mentőalapítvány.