Na! Ez aztán érdekes körzet: leváltható-e a Fidesz Nyíregyházán?
- Közélet
- 2018.03.9
Bár a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint tapasztalható a kormányváltó hangulat Nyíregyházán is, a fideszes Szabó Tünde esélyes lehet nyerhet április 8-án. A Jobbik és az MSZP jelöltje a kutatások szerint fej-fej mellett áll.
Nyíregyháza 2010-ig a baloldal biztos bázisa volt, ahol 1991 óra az MSZP-s Csabai Lászlóné folyamatosan nyerte a polgármesteri és képviselői választásokat. 2010-ben azonban jobboldali fordulat következett be, a Fidesz átvette a város irányítását. 2014-ben már szoros volt a küzdelem, bár a Fidesz-KDNP jelöltje nyert 35,7 százalékkal, a baloldali Összefogás jelöltje nem sokkal, 32,2 százalékot szerezve végzett a második helyen. A Jobbik jelöltje pedig 22,7 százalékot kapott.
A Közös Ország Mozgalom által 2018 februárjában rendelt kutatás szerint Szabolcs-Szatmár Bereg megye 1-es választókerületében az MSZP-Párbeszéd jelöltje, Csabai Lászlóné és a Jobbik jelöltje, Lengyel Máté szinte ugyanannyi szavazatot kapna. A Jobbik tehát erősödött ez elmúlt négy évben.
A Medián által február 2-28. között készített kutatás a következő eredményt mutatja:
1. Szabó Tünde (Fidesz-KDNP) 42 %
2. Csabai Lászlóné (MSZP-Párbeszéd) 25 %
3. Lengyel Máté (Jobbik) 23 %
4. Szoboszlay György (LMP) 6 %
5. Lővei Csaba (Együtt) 3 %
6. Babosi György (Momentum) 2 %
A matematika tehát egyszerű, 25 +23 = 47, vagyis a Fidesz verhető lenne a körzetben egy esetleges ellenzéki koordinációval. A kérdés csak az, hogy a Jobbik vagy az MSZP-P jelöltje az esélyesebb? Csabainé hibahatáron belül előzi csak a jobbikos jelöltet, így ez alapján nem dönthető el, hogy melyik jelölt lenne a befutó. Az MSZP szimpatizánsaiban alapvetően nagyobb a hajlandóság az átszavazásra - ahogy ezt láthattuk már korábbi választásokon is - fordítva azonban ez nem igaz, a Jobbik szavazói nem támogatják a baloldali jelölteket.
A városban bekövetkezett jobboldali fordulat is azt sugallja, hogy a Jobbik jelöltje mellé tennék az ikszet a kormányváltást akarók. Mivel a városban alapvetően több a jobboldali beállítottságú, így ha az MSZP-Párbeszéd jelöltje visszalép, akkor valószínűleg többen szavaznának át a Jobbikos jelöltre.