Mielőtt szavazol, ezt feltétlenül olvasd el: 6 tipp, amit érdemes átgondolni
- Közélet
- 2018.04.7
Utolsó vezércikkünk a választások előtt – szempontok kormányváltóknak.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében öt választókerületben a Jobbik, egyben pedig a baloldal adja a legesélyesebb ellenzéki jelöltet. Mint tudjuk, országosan nincs összefogás az ellenzéki pártok között, ezért a választóknak kell ezt megtenni. A hódmezővásárhelyinél magasabb (70% feletti) részvétel mellett könnyen le lehet váltani a kormányt. De hogyan?
1. Hideg fejjel kell gondolkozni, az érzelmeket teljesen félre kell tenni a kormányváltóknak. Az ellenzéki pártok programja ma már 70%-ban megegyezik. Ha okosan taktikázunk, akkor a Fidesz is legyőzhető. A lejárató kampányokat most el kell felejteni, még Lázár János is megjegyezte önkritikusan, hogy ilyenkor nem kell komolyan venni mindent.
2. Egyéniben 106, országos listán 93 parlamenti mandátum felett döntünk. Két szavazatunk van: helyben az egyéni jelöltre adott szavazatunk nagyon fontos. Ez a végső elszámolásban közel dupla szavazatot ér, mert egyrészt helyi jelöltet választunk, másrészt ez is beleszámít az adott párt országos listát szavazataiba, sőt, ha a második helyre szorul a jelölt, úgynevezett töredékszavazatként akkor is. A másik szavazatunk az országos listás szavazat. A Fidesz vidéken erős bázisokkal rendelkezik, és szavazóit szervezetten képes mobilizálni, de az ellenzék összességében erősebb! 2014-ben a szavazatok 27%-ával szerzett kétharmadot a Fidesz, de uralkodásuk ma már sokak szerint nem szolgál az ország előnyére. Ezért különösen fontos, hogy okosan szavazzunk, és sokan elmenjünk szavazni. A cél a legalább 100 ellenzéki mandátum
3. Helyben az egyéni jelölteknél a legerősebb ellenzéki jelöltre érdemes szavazni, országosan pedig egy olyan erőre, akit a szívünk diktál, és aki nagy valósíznűséggel bekerül a parlamentbe elérvén az 5%-os szavazati küszöböt. Vagy itt is a legerősebb ellenzéki erőre érdemes, hogy megfelelő ellensúlya legyen a valószínűleg 35% körüli eredményt minimum elérő Fidesznek.
4. Ahol helyben a Jobbikos jelölt nyerhet, ott rá érdemes szavazni, országos listán pedig vagy a Jobbikra vagy kedvenc pártunkra. Ahol a baloldal jelöltje vezet, ott rá, és a Jobbikra érdemes adni az országos listás szavazatot. Ezzel a megoldással meg lehet verni a kormányt, és elkerülhető, hogy az ellenzéknél kevesebb szavazattal rendelkezve képesek legyenek nyerni!
5. A Závecz Research márciusi kutatása szerint ez a módszer (taktikai szavazás) már ismert és eljutott a választókhoz, de érdemes megnézni, hogy a gyakorlatban milyen arányban szavaznak át. A legmagasabb a Jobbikra való átszavazás, már a választók 43%-a gondolja úgy, hogy érdemes ezt meglépnie, még egy hónappal ezelőtt is csak 26% volt ez az érték. Ez akár 50-60% vagy magasabb is lehet vasárnapra.
6. Emlékezzünk erre: amikor kétfordulós volt a választás, és kormányváltást akartunk, akkor a második fordulóban mindig a legerősebb erőre szavaztunk. De erre most nincs idő! Most az első és, egyben utolsó fordulóban kell arra szavazni, aki a második fordulóban a legerősebb lenne…
A Hello-nál mi hiszünk abban, hogy a választók ösztönösen bölcsek, és tudják, hogy mi a helyes, hogy érzik, az adott településen ki a legerősebb ellenzéki erő, és rá fog majd szavazni.
Kérjük, miután a cikket figyelmesen elolvastad, add tovább, oszd meg, nyomtasd ki és mutasd meg másoknak is! Ez most rendkívül fontos, mert nem mindenkihez jutnak el a tények.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye legesélyesebb ellenzéki képviselőjelöltjei:
1. választókerület: Csabai Lászlóné (MSZP-Párbeszéd) vagy Lengyel Máté (Jobbik)
2. választókerület: dr. Fülöp Erik (Jobbik)
3. választókerület: Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
4. választókerület: Adorján Béla (Jobbik)
5. választókerület: dr. Apáti István (Jobbik)
6. választókerület: Kész Géza (Jobbik)
Forrás
pollo.hu/valasztokeruleti-osszesites
taktikaiszavazas.hu/meresek
kireszavazzunk.hu