2024. november 22.

Az értelmiség a legüldözöttebb társadalmi csoport

Friss diplomások azzal szembesülnek, hogy nem tudnak elhelyezkedni a saját szakmájukban.

Értelmiségi találkozót tartott a Jobbik Nyíregyházán, melynek fő témája az oktatás volt, de szóba került az értelmiség helyzete is.

Varga-Damm Andrea szerint „az értelmiség a legüldözöttebb társadalmi csoport”, hiszen a friss diplomások azzal szembesülnek, hogy nem tudnak elhelyezkedni a saját szakmájukban, vagy olyan lemondásokat kell tenniük a hivatásuk elviseléséhez, ami megfosztja őket annak örömétől.

A beszélgetésen Varga-Damm Andrea mellett dr. Brenner Koloman jobbikos országgyűlési képviselőjelölt, valamint a Szabolcs megyében induló Lengyel Máté történész, Fülöp Erik tiszavasvári polgármester, Gyüre Csaba, illetve Apáti István országgyűlési képviselő is részt vett.

A Jobbik politikusai szerint a Fidesz-kormány csúcsra járatta az értelmiség megalázását, ezért ez a réteg lassan apátiába vonul. Sokan azért hagyják el az országot, mivel nem tudnak azonosulni a Fidesz által kiépített új rendszerrel.

Brenner Koloman egyetemi docens elmondta, hogy céljuk egy emberközpontú, a digitális világot integráló oktatás megalkotása. A Jobbik bevenné a tananyagba a pénzügyi-gazdasági ismereteket, továbbá kiemelte, hogy mivel a 15 éves fiatalok negyede funkcionális analfabéta, ezért fontos lenne a diákokkal megszerettetni az olvasást. A Jobbik a pedagógusok bérét a diplomás átlagbérhez emelné.

Varga-Damm Andrea, Brenner Koloman és Lengyel Máté sajtótájékoztatón is beszámoltak az oktatás és a magyar értelmiség helyzetéről és jövőjéről. 

„Ideális esetben egy ország értelmisége nem szolgálója és kiszolgáltatottja, hanem alkotója, fényhordozója a rendszernek. Hazánk kincset érő, hivatástudattal és tenni akarással megáldott értelmisége sajnos azzal szembesül, hogy a szakmai közösségeket uralja a politika, gyakran alkalmatlan személyek ülnek a kórházak, színházak, iskolák élén” – mondta Varga-Damm Andrea. A Jobbik jelöltje kiemelte, hogy kormányra kerülve pártja nemzetstratégiai ágazatként fog tekinteni az oktatásra, ennek megfelelően megemelik az oktatásra szánt állami támogatás ősszegét a GDP 6%-ára.

„Nyíregyháza az agyelszívás áldozata lett, ami ki kell mondanunk és meg kell látnunk” – jelentette ki Lengyel Máté.  A megyei 1-es választókerületben induló jobbikos jelölt szerint a fiatalok nagy része a jobb élet és lehetőségek reményében elhagyja a várost és így egyre kevesebb helyi választja a Nyíregyházi Egyetemet. „Ennek az okait mindannyian nagyon jól tudjuk” - mondta Lengyel, hozzátéve, hogy a 2000-es években egy színvonalbeli hanyatlás volt tapasztalható az egyetemen, ami ellen sem a városvezetés, se a kormányzat nem lépett fel. Jelenleg az egyetem önerőből próbál ebből kilábalni, kisebb-nagyobb sikerrel, de az előrelátható tervek szépnek mondhatók. Lengyel Máté szerint a város szempontjából nagyon fontos a Nyíregyházi Egyetem vonzerejének növelése. Nyíregyháza jövője szorosan összefügg az egyetem megtartó erejével, vagyis ha a fiatalok szülővárosukban tanulnak tovább, akkor nagyobb eséllyel telepednek le itt.

Megosztás

Csökkent a vallás jelentősége a fiatalok életében

Hello Közélet

Csökkent a vallás jelentősége a fiatalok életében

  • 2024.06.3

Hogyan viszonyulnak ma a fiatalok a valláshoz? Milyen okok vezethettek az eltávolodásukhoz? Hogyan tud alkalmazkodni a vallás a mai fiatalsághoz, és hogyan lehet újra vonzóvá tenni számukra? Számos kérdés, kutatási adat, szociológiai értékelés és egy lehetséges válasz: az Aquinói Szent Tamás Akadémia innovatív képzése.

Jót tenni, jól

Hello Közélet

Jót tenni, jól

  • 2024.05.28

Jót tenni jól ma már nem olyan egyszerű, a CHERRISK biztosítási platform mégis ezt kísérli meg saját fejlesztésű eszköztárával.